اگر در وسط ارائه مطالب فراموش شود، چه کار باید کنیم؟

یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند برای یک سخنران به وجود بیاید، این است که در حین ارائه مطلب خود را فراموش کند. اغلب افراد ناچارا کمی سکوت می کنند تا موضوع را به خاطر بیاورند و این اتفاق بدی است که می تواند برای یک سخنران باشد.

این سکوت نه تنها شما را در نگاه مخاطب بد جلوه می دهد، خود شما هم به دو دلیل دو دچار ترس و استرس می شوید:

اول اینکه چگونه مطالب بعدی را به خاطر بیاورید و به صحبت هایتان ادامه دهید و استرس دوم به این دلیل که مخاطبان متوجه این موضوع شده اند، در شما به وجود می آید. همه این ها کافی است که سخنرانی خوب و مسلط شما را نابود کند.

در این حالت باید چه کرد؟

به محض اینکه این اتفاق افتاد و مطالب بعدی به ذهن شما نرسید؛ ابتدای باید تلاش کنید که خود را نبازید و ظاهر کار را خوب حفظ کنید.

بعد از آن فورا باید آخرین کلمه ای را که گفته اید تکرار کنید و آن را شرح دهید تا مطالب بعدی را به یاد بیاورید.

اما اگر این جملات را هم بیان کرید و باز هم مطلب دوباره به خاطر شما نیامد باز هم باید تلاش کنید که جمله پایانی خود را بسط دهید و توضیح بیشتر آن بپردازید، به هرحال چاره ای نیست جز اینکه این کار را باید انقدر ادامه دهید تا رشته کلام دوباره به دست شما بیاد و بتوانید با تسلط به ارائه خود ادامه دهید.

Secret-of-confident-speakers

راهکاری دیگری که می توان در این حالت پیشنهاد کرد این است که اگر امکان آن وجود دارد زمانی که مطلب خود را فراموش کردید، یک جمع بندی از همان بخش صحبت خود انجام دهید و به عبارتی مروری بر آنچه گفته اید داشته باشید. این کارشما را نه تنها از نگاه مخاطب نمی اندازد، بلکه به عنوان فردی که مسلط و با اعتماد به نفس نشان می دهد.

 

درباره ی ارائه ناب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *