درون گراها سخنرانان بهتری هستند یا برون گراها؟

درون گرا- برون گرا- ارائه

قطعا تجربه ارائه و سخنرانی از نگاه یک فرد درونگرا با یک فرد برونگرا بسیار متفاوت است. اما باید بدانیم که نقاط قوت درون گراها از برون گراها بیشتر است.

کارل یونگ، روانشناس شناخته شده، در حدود سال های ۱۹۲۰ واژگان درونگرا و برونگرا را ابداع کرد. اساس نظریه او درباره تیپ های شخصیتی متکی بر انرژی بود. به نظر او، افراد برونگرا از تعاملات اجتماعی انرژی دریافت می کنند در حالی که این گونه تعاملات برای افراد درونگرا خوشایند نیست و یک فرد درونگرا تمایل دارد از تنهایی خود انرژی بدست آورد.

برای آشکار شدن موضوع باید بگوییم که هیچ کس همیشه درونگرا یا برونگرا نیست و البته هیچ کس نیز همیشه میانه نیست. انسان ها موجودات پیچیده ای هستند که نمی توان آن ها را محدود کرد.

اگرچه ممکن است افراد درونگرا خجالتی و گوشه گیر به نظر برسند و افراد برونگرا اجتماعی و بانشاط، اما این تصور که افراد برونگرا ذاتا در ارائه دادن بهتر عمل می کنند اشتباه است.

 چرا برونگراها ذاتا ارائه دهندگان بهتری نسبت به درونگراها نیستند؟

به سه دلیل:

  • دلیل اول این است که درونگرا بودن یا برونگرا بودن تعیین کننده مهارت های ارائه و قدرت رشد آنها نیست. ما چه درونگرا باشیم چه برونگرا با تمرین، کسب تجربه و حمایت میتوانیم یاد بگیریم که به تاثیرگذار ترین شکل ممکن ارائه دهیم. برونگرا ها مشتاق تر هستند که بایستند و برای جمعی صحبت کنند اما این موضوع دلیل نمی شود که لزوما آن ها بهتر صحبت کنند. برعکس، ممکن است آن ها به دلیل این ذوق و شوق ذاتی به اندازه کافی آمادگی نداشته باشند. موضوعی که بیش از درونگرا بودن یا برونگرا بودن اهمیت دارد تسلط یافتن بر هنر و مهارت ارائه است. کسب تجربه و وقت گذاشتن برای تمرین و آماده سازی خود نیز اهمیت فراوانی دارد.
  • دومین دلیل این است که درونگراها و برونگراها حس و درک متفاوتی نسبت به مسائل از خود نشان میدهند. میدانیم که تنها یک شیوه ارائه وجود ندارد و برای مخاطب های متفاوت باید از شیوه های متفاوت استفاده کرد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از تمام خود (ارزش ها، دیدگاه ها، دانش و همچنین درک و احساس) بهره بگیرید. همچنین انتخاب نوع مخاطب میتواند به شما کمک کند.
  • و دلیل سوم این است که هردوی درونگراها و برونگراها به عنوان ارائه دهنده از منابع متفاوت استفاده می کنند و با چالش های متفاوتی روبرو هستند. برونگراها از این که با گروهی از افراد تعامل داشته باشند لذت می برند و تمایل دارند سریع تر واکنش نشان دهند که این موضوع باعث می شود با سوال و جواب راحت تر کنار بیایند. گاهی اوقات برونگراها نیاز دارند زمان بیشتری به آنچه می خواهند بگویند اختصاص دهند تا بتوانند بهتر ارائه دهند. درونگراها تمایل دارند بیشتر بر افراد تمرکز کنند که این موضوع به آنها کمک می کند با مخاطبین به تفاهم برسند و آن ها را درک کنند. سخنرانان پرجذبه (درونگرا یا برونگرا) می دانند که علاوه بر گروهی از افراد با تک تک حضار نیز چگونه صحبت کنند. درونگراها قبل از این که برای ارائه صدا زده شوند علاقه دارند بدانند دقیقا چه چیزی قرار است بگویند. پس آنها نیاز دارند خود را آماده کنند حتی برای سوال هایی که ممکن است از آن ها پرسیده شود.

نقاط قوت درونگراها در ارائه

بدون در نظر گرفتن تیپ شخصیتی افراد، طیبعتا هر کسی ترس از ارائه و صحبت برای جمع را تجربه کرده است. با این حال، درونگراها با تهدید های و فرصت های گوناگونی روبرو هستند. چند نقطه قوت دورنگراها را می توانید در زیر ببینید:

آماده سازی: از آنجایی که درونگراها از افکار بزرگ و عمیق لذت می برند، پرداختن به موضوعی فکر شده برای آن ها کار ساده ای است. درونگراها زمان و انرژی زیادی را صرف می کنند تا دریابند مخاطبین چه برداشتی از ارائه آن ها خواهند داشت. به این ترتیب تلاش می کنند پیام ارائه خود را به بهترین نحو ساخته و پرداخته کنند و با روشی مناسب آن را انتقال دهند.

مهارت گوش کردن: درونگراها ذاتا فرصت های بیشتری برای گوش به خود می دهند. آن ها می دانند که حضار و مخاطبین به آن ها اهمیت نمی دهند و تنها چیزی که برای شنوندگان مهم است مفهوم و پیام ارائه است. پس افراد درونگرا به خوبی گوش می دهند و سپس آنچه می خواهند بیان می کنند.

رفتن سر اصل مطلب: معمولا افراد درونگرا تمایلی به گپ و گفت و گو ندارند. آن ها بیشتر بر موضوع اصلی تمرکز می کنند. اگر چه ممکن است برای برقراری ارتباط در رویدادها به این مهارت نیاز داشته باشند اما در ارائه، مخاطبین به دنبال دریافت پیام کلیدی هستند. از این رو به دلیل کوتاه بودن ارائه و بیان موضوع اصلی در زمان کوتاه تر، درونگراها شانس کمتری در حواس پرتی مخاطبین دارند.

تجربه نشان داده است که درونگراها و برونگراها هردو می توانند ارائه دهندگان تاثیرگذاری باشند. مسلما تفاوت های زیادی بین این دو گروه وجود دارد ولی همه ما انسان هستیم و زمانی که صحبت از ارائه دهنده ناب می شود هیچ تفاوتی ندارد که شما درونگرا هستید یا برونگرا. تعداد زیادی از اساتید ارائه درونگرا هستند. هرگز اجازه ندهید کسی شما را در تبدیل شدن به یک ارائه دهنده حرفه ای ناامید کند، فقط به این دلیل که شما درونگرا هستید.

شما نیز تجربیات ارائه های خود با ما به اشتراک بگزارید.

۳ دیدگاه

  1. سلام
    ممنون از شما واقعا جالب بود

  2. سلام از نظر من ادمهای برونگرا میتونن سخنران خوبی باشن
    با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *