سخن سرا؛ مهارت سخنرانی آسانسوری (گزارش)

پنجمین مصاحبت علاقه مندان به مهارت های ارتباطی در ۲۳ اردیبهشت در جمعی دوستانه برگزار گردید. در سخن سرا اردیبهشت علاوه بر محمدگیوکی، مهمان ویژه برنامه، مهندس سعید مقدسی و بسیاری دیگر ارائه های فوق العاده ای داشتند. 

در ابتدا پنجمین سخن سرا خلاف معمول که همیشه ارائه ای از تد را تا حضور بقیه تماشا می کردیم، این بار به تماشای معرفی iphone توسط استیو جابز نشستیم. و البته تا آمدن دورین فیلم بردای پانتومیم بازی کردیم. 😀

در بخش اول برنامه سخنران و مهمان ویژه برنامه، مهندس سعید مقدسی، که به تازگی کتاب “ارائه ناب به سبک استیو جابز” ترجمه کرده اند و آماده ترجمه دارند، درباره ارائه های استیو جابز سخنرانی جذاب داشتند. مهندس مقدسی با معرفی کارمین گالو و مطالعاتی که گالو بر ارائه های جابز انجام داده بود و خلاصه ای از مطالعات دیگری که خود برای ترجمه این کتاب انجام داده بود، برای شرکت کنندگان سخن گفت. ایشان با نشان دادن یکی از زیباترین عکس های موجود از استیو جابز، اینگونه گفت: «که سادگی و ساده کردن هر چیز برای استیو جابز، یکی از مهمترین علاقه های او بود و این علاقه را از همین عکس که از خانه او در پنت هوس او در ساختمان سن رمو نیویورک گرفته شده است مشهود است. عکسی که در سال ۱۹۸۲ از او گرفته شده است، زمانی است که ثروت او بالغ بر یک میلیار دلار است. استیو جابز همه چیز را ساده می کرد، هم در ارائه های ماندگار خود و هم در محصولاتی که در طول عمر خود تولید کرد و شاید همین راز واقعی ارائه های استیو جابز باشد».

_DSC1248 _DSC1265

steve-jobs-at-home-1982

محمد گیوه کی در اراپه خود به مهارت سخنرانی آسانسوری پرداخت که ترجمه عبارت elevator pitch است. او ارائه آسانسوری را اینگونه تعریف کرد: «سخنرانی آسانسوری مهارت برقراری ارتباط با افراد قدرتمند در کمتر از یک دقیقه است. به عبارتی یعنی اینکه اگر دریک فرصت کوتاهی به اندازه از طبقه اول تا پانزده یک ساختمان را با یک مدیرعامل و یا یک شخص با نفوذ و یا حتی بیل گیتس همراه شدیم چگونه بتوانیم با او ارتباط برقرار کنیم و خودمان و یا ایده مان را به او معرفی کنیم که منجر به جلسات بعدی و همکاری شود.این نوع برقراری ارتباط هم مانند سایر مهارت ها اصول و تکنیک ها دارد و از ز همه مهمتر نکات ممنوعه و خط قرمزهایی دارد که متاسفانه ما به آنها دچار می شویم و باعث می شود که کل ارتباط ما را زیر سوال ببرد».

دو سوال مهم و اساسی را محمد گیوه کی در قالب ۴c پاسخ داد که آن را ۴c سخنرانی آسانسوری نامید.
سوال اول اینکه ما در فرصت کوتاهی که برای برقراری ارتباطی چه مسائلی را با شخص مقابل مطرح کنیم؟
و سوال دوم اینکه ما چگونه آن ها را بیان کنیم و ارائه دهیم؟

mohamad (2) _DSC1327

در بخش اصلی برنامه، شرکت کنندگان با تعامل با یکدیگر، گروه هایی را تشکیل دادند و هر گروه ارائه خود آماده می کند. در سخن سرا اردیبهشت تنها ۴ گروه تشکیل شد.

tamrin gorohi 5 (6) tamrin gorohi 5 (2)

tamrin gorohi 5 (1) tamrin gorohi 5 (3)

tamrin gorohi 5 (4) tamrin gorohi 5 (5)

پیش از انجام ارائه ها، حسام معین الدین ارائه ای درباره رویدادهای آموزشی داشت. حسام درباره ماهیت سخن سرا و دیگر رویدادها آکادمی ارائه ناب، با تعریف لغت مصاحبت شروع کرد. و از ویژگی ها و داستان های مصاحبت گفت. یک جمله به یاد ماندنی از آیت الله مطهری در کتاب جاذبه و دافعه را نقل کرد، که می گوید:« تجربه نشان داده است که آن اندازه که مصاحبت نيکان و ارادت و محبت آنان در روح موثر افتاده است، خواندن صدها جلد کتاب اخلاقي موثر نبوده است».

حسام ادامه داد که برای نزدیک شدن به این مفهوم در رویدادهای آکادمی از سه راه استفاده می کنند، که عبارت است از: ۱- انتقال تجربیات یکدیگر، ۲- انجام تمرین و بازی، ۳- ایجاد فضایی مناسب

در ادامه نیز رویدادهای آکادمی ارائه ناب از جمله کارگاه تکنیک های حرفه ای سخنرانی و کارگاه مدیریت ترس از سخنرانی را به حاضرین معرفی نمود.

_DSC1605 _DSC1218

در بخش بعد، نمایندگان هر گروه ۲ دقیقه فرصت داشتند تا سخنرانی آسانسوری خود را ارائه دهند. در هنگام هر ارائه نیز گروه ها با مشورت اعضا بر اساس معیار ها به ارائه ها امتیاز می دهند.

_DSC1637 _DSC1666

_DSC1689 _DSC1657

در پنجمین سخن سرا، یک بخشی را به برنامه اضافه کرده بودیم، که عبارت است از: سخنرانی بداهه از روی اسلاید. که داوطلبان از گروه های برتر می توانستند در آن شرکت کنند. در این بخش نیز هر نفر باید پنج اسلایدی که هر کدام ۱۵ ثانیه نمایش داده می شد را ارائه می دادند. این بخش به دو علت در برنامه جای داده شده بود، یک- بهبود تسلط کلامی و دو- خنده 😀

bedahe (1) bedahe (2)

و در آخر، آقای فرشید داداشی که بیان زیبایی دارند، دکلمه ای را اجرا نمودند.

_DSC1762

و این هم از عکس یادگاری سخن سرا اردیبهشت

IMG_20160518_12462626421

اگر در سخن سرا اردیبهشت شرکت کردید، برای ما درباره گروه ها و ارائه های خودتان بنویسید

درباره ی ارائه ناب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *