ششمین سخن سرا؛ سخنرانی ترغیب کننده (گزارش)

Presentation1

ششمین سخن سرا در ۲۷ مرداد با موضوع سخنرانی ترغیب کننده برگزار شد. در این سخن سرا درباره ویژگی های یک سخنرانی ترغیب کننده صحبت کردیم  و با طراحی و ارائه سخنرانی به تمرین مهارت ارائه پرداختیم.

در رویداد های ارائه ناب ما به دنبال محیا کردن فضایی برای ایجاد رابطه موثر میان شرکت کنندگان هستیم. به همین خاطر در ابتدای سخن سرا همه خود را معرفی می کنند و بعد از آن هم به تماشای یک TEDTalk می نشینیم. در این سخن سرا ارائه Dan Pink را ابتدا تماشا کردیم و بعد از آن محمد گیوکی درباره سخن سرا و بخش های برنامه صحبت کرد.

معرفی و مقدمه سخن سرا مرداد (1) معرفی و مقدمه سخن سرا مرداد (2)

در اولین بخش سخن سرا نوبت ارائه های ویژه است. در این سخن سرا خانم زینب شاهدی به عنوان سخنران ویژه ارائه داشتند. خانم شاهدی متخصص حوزه روانشناسی هستند و کتابهایی در این حوزه از جمله کتاب تجسم خلاق را ترجمه کرده اند. ایشان در این ارائه با موضوع “۳ راه میانبر افزایش اعتماد به نفس” یک سخنرانی جذاب با اسلاید هایی بسیار زیبا ارائه دادند.

زینب شاهدی (1) زینب شاهدی (2)

دربخش بعدی، محمد گیوه کی در خصوص سخنرانی ترغیب کننده صحبت کرد. اینکه چگونه می توان با سه رکن مهم منطق، احساس و اخلاق مخاطبان را ترغیب کرد. سوال مهمی که مطرح شد، این بود که آیا برای اینکه بتوانیم ارائه ترغیب کننده ای داشته باشیم باید اغراق هم در ارائه خودمان و یا محصولمان داشته باشیم یا خیر؟
محمد گیوکی گفت که به هیچ عنوان نباید، اغراق در کلام مان باشد. بلکه باید صداقت و حقیقت مطرح شود، اما با هوشمندی. که محمد گیوه کی این هوشمندی را با مثال های مختلفی مطرح نمود. و در آخر تکنیکی را برای ایجاد حس همدلی با مخاطبان ارائه کرد که بتوان مخاطبان ارتباط عاطفی مناسب برقرار نمود.

ارائه ترغیب کننده- گیوکی (1) ارائه ترغیب کننده- گیوکی (3)

در بخش سوم برنامه، شرکت کنندگان با تعامل با یکدیگر، گروه هایی را تشکیل دادند و برای طراحی و ارائه یک سخنرانی به گفتگو می پردازند.

تمرین های گروهی سخن سرا (3) تمرین های گروهی سخن سرا (4)

تمرین های گروهی سخن سرا (1) تمرین های گروهی سخن سرا (2)

بعد از ۳۰ دقیقه زمان استراحت و فرصت برای طراحی سخنرانی ها؛ نوبت به ارائه گروه ها می رسد. در این بخش هر گروه یک فرد را برای ارائه انتخاب می کند.

ارائه گروهی سخن سرا مرداد (1) ارائه گروهی سخن سرا مرداد (5)

ارائه گروهی سخن سرا مرداد (3) ارائه گروهی سخن سرا مرداد (7)

ارائه گروهی سخن سرا مرداد (2) ارائه گروهی سخن سرا مرداد (8)

ارائه گروهی سخن سرا مرداد (4) ارائه گروهی سخن سرا مرداد (6)

در بخش بعد، محمد گیوکی همه شرکت کنندگان را دعوت کرد تا درباره ارائه ها نظر خود را بیان کنند. همچنین محمد نقاط قدرت و ضعف هر ارائه ها را به دقت بررسی و تحلیل می کند. 

تحلیل ارائه ها (1) تحلیل ارائه ها (3)

همچنین محمد گیوکی در انتهای صحبت های خود به معرفی کتاب ارائه ناب به سبک استیو جابز پرداخت و بخشی از آن را خواند.

از پنجمین سخن سرا، یک بخشی را به برنامه اضافه کرده بودیم، که عبارت است از: سخنرانی بداهه از روی اسلاید. که داوطلبان از گروه های برتر می توانستند در آن شرکت کنند. در این بخش نیز هر نفر باید پنج اسلایدی که هر کدام ۱۵ ثانیه نمایش داده می شد را ارائه می دادند. و اینکه هیچ عکسی از این بخش نداریم 😀

و این هم از عکس یادگاری سخن سرا مرداد

عکس یادگاری

اگر در سخن سرا مرداد شرکت کردید، برای ما درباره گروه ها و ارائه های خودتان بنویسید

۲ دیدگاه

  1. سخن سرای مرداد مثل همه جلسات قبلی عالی بود :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *