طراحی شروع یک ارائه ناب؛ با آمار و ارقام حضار را جذب کنید

ارائه امار

اگر بتوانید از آمار و ارقام، نمودار ها، چارت ها، و تیترهای خبری درست استفاده نمایید می توانید ارائه خود را به گونه ای شروع کنید که کار ساده ای در ادامه سخنرانی برای جلب توجه مخاطبین داشته باشید.

معاون فروش یک شرکت آمریکایی فناوری اطلاعات که در ضمینه مراقبت های بهداشتی فعالیت دارد، با انتخاب یک شروع فوق العاده برای ارائه خود، موفق شد بیمارستان­ها را مجاب نماید نرم افزار شرکت را خریداری کنند. او ارائه خود را اینگونه آغاز کرد:

“طبق تحقیقات انجام شده در نشریه ایمینی بیمار؛ خطاهای پزشکی که به مرگ بیماران منجر می شود بیش از آن است که تصور می کنید. عوارض جانبی قابل پیش گیری، سالانه ۴۰۰،۰۰۰ بیمار که برای درمان در بیمارستان هستند را به کام مرگ می کشد. خطاهای پزشکی پس از بیماری های قلبی و سرطان در رتبه سوم عوامل کشنده قراردارد. هدف ما خلق دنیایی بدون خطاهای پزشکی است و به این دلیل به کمک شما نیازمندیم.”

معمولا استفاده از اطلاعاتی از جنس عدد و رقم ریسک زیادی در خسته کننده کردن ارائه دارد، اما اگر بتوانید از آمار و ارقام، نمودار ها، چارت ها، و تیترهای خبری درست استفاده نمایید می توانید ارائه خود را به گونه ای شروع کنید که کار ساده ای در ادامه سخنرانی برای جلب توجه مخاطبین داشته باشید.

کلید استفاده درست از این اطلاعات بسیار ساده است؛ تنها کافی است آمار و ارقام، بسیار واضح، دقیق و مرتبط با موضوع ارائه باشند تا مخاطبین آنها را باور کنند.

اگر اطلاعاتی که در اختیار مخاطب خود می گذارید کاملا قابل اطمینان باشند در نتیجه پیامی که قصد انتقال دادن آن را دارید به خوبی در ذهن مخاطب حک می شود و تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد شد و به این ترتیب شما توانسته اید تمام توجه حاضرین را برای خود کنید. این نحوه طراحی شروع ارائه نه تنها منبع ارائه شما را قابل اطمینان نشان می دهد بلکه به تمامی بخش های بعدی ارائه نیز اعتبار می بخشد.

بیان کردن حقایقی که مخاطب از آنها چیزی نمی داند به سرعت در جلب توجه حاضرین تاثیرگذار خواهد بود. معمولا جمله ای مانند “آیا میدانید…؟” می توانید شروع مناسبی برای انتقال این اطلاعات باشد.

ارائه آمار - سخنرانی

ملموس کردن ارقام

بعد از یافتن آمار و ارقام جذاب، باید آن را به صورتی ارائه نمایید تا مخاطبان آن را به سرعت درک نمایند. آمار و ارقام شما تنها زمانی ارزش می یابند که بتوانید به شکل ملموسی آن را به مخاصبین انتقال دهید. مثلا هنگامی که می خواهید درباره قطع شدن درختان در کشور آماری اعلام نمایید، بهتر است بگویید معادل چند زمین فوتبال از جنگل های این کشور روزانه قطع می گردند.

برای به تصویر کشیدن ارقام نیز از نمودارهای مناسب آن استفاده نمایید. همچنین برای بیان آمارهای کمی و کیفی می توانید از اینفوگرافی(infography) استفاده نمایید.

هانس روسلینگ به صورت خیره کننده ای از ابزارها و نمودارها برای ملموس کردن اطلاعات خود استفاده می کند.

هانس روسلینگ محققی که در زمینه بهداشت و سلامت فعالیت می کند توانست با  سخنرانی های خود در TED به شهرت جهانی دست پیدا کند. هانس با به نمایش گذاشتن آمار و ارقام و اطلاعاتی که در دوسال پیاپی ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به شکل نوین در زمینه کیفیت زندگی در نقاط مختلف دنیا ارائه می گشتند توانست حضار را به وجد آورد.

 

ارائه امار

طراحی شروع یک ارائه ناب؛ با آمار و ارقام حضار را جذب کنید

اگر بتوانید از آمار و ارقام، نمودار ها، چارت ها، و تیترهای خبری درست استفاده نمایید می توانید ارائه خود را به گونه ای شروع کنید که کار ساده ای در ادامه سخنرانی برای جلب توجه مخاطبین داشته باشید.

۰ comments
سوال پرسیدن ارائه (2)

طراحی شروع یک ارائه ناب؛ با سوال پرسیدن شکاف دانش ایجاد کنید

زمانی که ارائه خود را شروع می کنید، باید تمام تلاش را برای به وجود آوردن حس خوب در مخاطب و جلب نظر اولیه را انجام دهیم. چرا که مخاطب در همان ۳۰ ثانیه ابتدایی تصمیم می گیرد که به صحبت های شما گوش دهد.

۰ comments
شروع ارائه

طراحی شروع یک ارائه ناب؛ یک داستان جذاب تعریف کنید

دفعه آخری که تحت تاثیر یک سخنران حرفه ای قرار گرفتید را بخاطر بیاورید. حتما به این موضوع فکر کردید که کاش شما هم می توانستید مثل او سخنرانی کنید و پیام خود را به مخاطبان؛ کارمندان یا سرمایه گذاران با چنین تاثیرگذاری زیادی منتقل نمایید.

۰ comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *