چهار اشتباه مهلک پیش از ارائه

برای داشتن یک ارائه خوب لازم است راه و چاه را از قبل بشناسید، تا دچار اشتباه نشوید. بعضی از اشتباهات کوچک و قابل جبران هستند، اما همیشه اینطور نیست. پیش از ارائه یک سخنرانی مهم، از چهار اشتباه مهلکِ غیر قابل جبران، باید دوری کنید.

737350_463f_2

۱. تمرین کم

نداشتن تمرین کافی بزرگترین و رایج ترین اشتباهی است که افراد در هنگام ارائه مرتکب می شوند. مخصوصا اگر در زمینه سخنرانی تازه کار هستید، سیستم بدن شما نیاز دارد که با ایستادن جلوی جمع و صحبت کردن از آن زاویه آشنایی کافی را پیدا کند. این کار به کاهش استرس و افزایش کنترل روی شرایط کمک می کند و شما را به سخنران موفق تری تبدیل می کند.

  1. آشنا نبودن با فضای سخنرانی

فرض کنید الان زمان ارائه شماست و شما هم کاملا آماده هستید. اما وقتی روی صحنه می روید و برنامه تان را باز می کنید، می بینید اسلایدهایتان به طور کلی به هم ریخته و یک مشت شکل عجیب و غریب جای نوشته های زیبایتان را گرفته. این اشتباهی غیر قابل جبران است که می تواند تمام اعتمادبنفس شما را یکجا نابود کند. برای اینکه دچار این کابوس نشوید، از قبل به محل سخنرانی بروید و علاوه بر اینکه از نظر روانی خودتان را برای ارائه در چنین فضایی آماده می کنید، آدرس، خصوصیات و تمام ابزار و امکاناتی که برای سخنرانی خود لازم دارید را چک کنید.

  1. فشار بیش از حد به تارهای صوتی

تمرین کردن پیش از ارائه یکی از ضروریات است، اما اگر دارید روی کیفیت صدایتان کار می کنید باید حواستان باشد که با تمرین بیش از حد یا نادرست، به تارهای صوتی تان آسیب نرسانید. خیلی از افراد با فشار آوردن بیش از حد به تارهای صوتی، همین صدای معمولی خود را هم قبل از ارائه از دست می دهند. معمولا گفته می شود بیشتر از یک تا یک و نیم ساعت پشت سر هم تارهای صوتی تان را به کار نگیرید. همچنین، روزهای آخر قبل از ارائه زمانی است که تارهای صوتی شما نیاز به استراحت بیشتری دارد تا کیفیت صدایتان حفظ شود.

  1. کارها را به روزهای آخر موکول کردن

دقیقه نودی بودن در ۹۰ درصد موارد می تواند به خیر بگذرد، اما در ۱۰ درصد موارد آنچنان فاجعه آمیز می شود که به یچ وجه ارزش ریسک کردن را ندارد. بنابراین، از همان زمانی که تاریخ سخنرانی تان مشخص شد متن، اسلاید یا هر نوع لوازم دیگر را آماده کنید و از هر فرصتی برای تمرین استفاده نمایید. به هیچ وجه کارهایتان را به روزهای آخر نزدیک ارائه موکول نکنید، چون یک بیماری یا یک حادثه غیرمترقبه می تواند تمام روزهای آخر شما را از شما بگیرد و ارائه شما به یک فاجعه تبدیل شود.

 

با برنامه ریزی درست و اجتناب از این اشتباهات، ارائه مطمئن تری داشته باشید.

%d8%b2%db%8c%d9%86%d8%a8-%d8%b4%d8%a7%d9%87%d8%af%db%8c-%d9%85%d8%aa%d8%b1%d8%ac%d9%85

نویسنده: زینب شاهدی

مترجم و نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *